Pplk. Ing. Rudolf TÓTH

Životopis
Narodil se 9. července 1956 v Nových Zámcích na Jižním Slovensku. Po skončení základní školy studoval na Vojenském gymnáziu Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, které ukončil maturitou v roce 1975. Dále pokračoval ve studiu na Vojenské akademii Antonína Zápotockého (VAAZ), obor geodézie a kartografie, studium absolvoval s červeným diplomem a dnem 15. července 1980 byl promován zeměměřičským inženýrem. Potom nastoupil do Vojenského topografického ústavu (VTOPÚ) v Dobrušce, kde působil až do svého odchodu do invalidního důchodu.
Podplukovník Ing. Rudolf Tóth během svého působení ve VTOPÚ začínal jako náčelník měřické skupiny geodetického oddělení Topograficko-geodetického odřadu (TGO) VTOPÚ, kde si prohloubil své základní geodetické a topografické znalosti a získal potřebné praktické zkušenosti. Dnem 2. června 1982 byl přemístěn k Výzkumnému středisku 090 na funkci náčelníka skupiny oddělení digitalizace. Po dvou letech se vrátil zpět do VTOPÚ a dva roky zastával funkci náčelníka štábu TGO. V období od 3. října 1988 do 14. července 1990 absolvoval dvouleté interní postgraduální studium na VAAZ, obor inženýrsko-štábní a po jeho úspěšném absolvování nastoupil na funkci zástupce náčelníka provozu automatizované tvorby map. Následně zastával funkce: náčelník provozu-zástupce náčelníka výpočetního střediska automatizované tvorby map (do 31. 10. 1992), náčelníka provozu zpracování informací střediska informatiky (do 30. 9. 1995), náčelníka střediska automatizované tvorby map (do 30. 6. 2000) a náčelníka odboru kartografické a geografické produkce (do 30. 11. 2001). Při výkonu těchto funkcí řešil úkoly a řídil práce zejména při naplňování dat Digitálního modelu území (DMÚ) 200 a Digitálního modelu reliéfu (DMR 2). Dále se, ve spolupráci s příslušníky střediska informatiky, podílel na přípravě technologií pro naplňování DMÚ 25. Na závěr své vojenské kariéry zastával funkci vedoucího staršího důstojníka velení VTOPÚ.
Dnem 30. června 2003 odešel ze služebního poměru vojáka z povolání do zálohy. Za poctivý výkon vojensko-odborných funkcí obdržel medaili „Za službu vlasti“ v roce 1985, a medaili „Za zásluhy o obranu vlasti“ v roce 1999. Do hodnosti podplukovníka byl povýšen dne 1. května 1992.
Po propuštění ze služebního poměru vojáka z povolání nastoupil ve VTOPÚ na funkci technicko-hospodářský pracovník na oddělení speciální geografie a později pracoval jako vedoucí archivu leteckých měřických snímků. Během tohoto pracovního zařazení se u něj projevilo těžké onemocnění, které mu postupně znemožňovalo výkon odborných funkcí. Po pěti letech, v červenci 2010, nastala recidiva nemoci a dnem 27. července 2011 odešel do invalidního důchodu. Celkem odpracoval ve VTOPÚ a VS090 31 roků.
Před onemocněním rád četl knížky a jezdil na kole. Během svého života se neustále vzdělával, i pozdějším věku zdokonaloval svoji angličtinu a němčinu. Byl dlouholetým dárcem krve a získal J. Jánského zlatou plaketu.
Rudolf Tóth byl ženatý 32 let s manželkou Miluší a vychovali dcery Simonu a Lucii. Žil v Opočně a zvláště manželka mu v posledních letech života pomáhala překonávat zdravotní problémy.
Zemřel 8. září 2014 ve věku 58 let.