pplk. v. z. Prof. Ing. Viliam VATRT, DrSc.

Životopis
Narodil se 2. 11. 1953 v Piešťanech. Středoškolské vzdělání získal na Vojenském gymnáziu Jana Žižky v Moravské Třebové. Vysokoškolské vzdělání v oboru geodézie-kartografie na VA AZ v Brně, kde promoval v roce 1978.
Po studiích začal pracovat jako voják z povolání ve funkci inženýr-analytik ve Vojenském topografickém ústavu v Dobrušce. V roce 1990 obhájil kandidátskou disertační práci (CSc.). Od roku 1989 pracoval ve Výzkumném středisku 090 Praha jako vedoucí oddělení rozvoje geodézie, geofyziky a mapování. V dalších letech zastával různé odborné funkce v oblasti výzkumu. Od roku 1994 byl členem mezinárodní Working Group Global Geodesy Topics: Satellite Altimetry Applications (PfP/NATO) a též členem NATO Geodesy and Geophisic Working Group za AČR.
Od roku 2000 je členem Special Study Group Global Geodesy Topics: Satellite Altimetry Applications (NATO) a od roku 2001 členem redakční rady mezinárodního časopisu Acta Geodaetica.
V roce obhájil doktorskou disertační práci (DrSc.).
V roce 2002 s hodnosti podplukovníka odešel na vlastní žádost do zálohy.
Od roku 2003 je samostatným vědeckým pracovníkem ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu v Dobrušce.
Od roku 2004 působí ve speciální skupině Mezinárodní geodetické unie (IAG) ICP1.2 Vertical Reference Frames v rámci IAG Inter-Commission Project. V rámci tohoto projektu vyvinul a číselně stanovil světovou konstantu W0 – potenciál na geoidu, která byla zařazena do souboru světových konstant.
Od roku 2004 zastupuje AČR v Českém komitétu geodetickém a geofyzikálním. V roce 2006 se stal členem Českého komitétu oceánografickém pro řešení mezivládních projektů v rámci výboru pro vědu a výzkum (UNESCO) OSN.
V roce 2007 získal vědecko-pedagogický titul „docent“.
V letech 1993-2000 přednášel na Vojenské akademii Brno předmět fyzikální geodézie.
Od roku 2008 přednáší na Vysokém učení technickém v Brně předmět fyzikální geodézie a geofyzika.
Za stanovení konstanty potenciálu na geoidu W0 a její aplikace v geodézii, astronomii, letectví a družicových technologiích obdržel v roce 2011 prestižní cenu „ČESKÁ HLAVA" v kategorii INVENCE.
V roce 2012 byl vyznamenán ministrem obrany Řádem Zlaté lípy.
21. března 2014 byl jmenován profesorem v oboru geodézie a kartografie.
Dnem 31. prosince 2015 ukončil pracovní poměr ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu a věnuje se pedagogické a výzkumné činnosti.