K zamyšlení.

Nedávno se na našem webu objevila prosba kolegů, kteří vytváří digitální archiv historických fotografií o identifikaci osob a další informace u dvou snímků.
Na prosbu reagoval profesor Miklošík, který doplnil všechny potřebné údaje a v dalším mailu se pochvalně vyjádřil k  dotyčnému projektu a o jeho smysluplnosti.
Obě zprávy mě zaujaly zejména proto, že z nich vyznívá pocit vzájemné sounáležitosti, který je výjimečný a troufám si říci že i typický v rámci naší služby. Často jsme o tomto aspektu diskutovali společně při různých příležitostech přitom z řad starších se ozývala pochybnost, zda je to typické i pro í generaci nedávných i současných příslušníků služby.
Jak to ve skutečnosti je však mohou posoudit jen oni sami.
Snad v tom může napomoci i postoj prof. Miklošíka, váženého, příslušníka služby, který nezůstal pouze u strohého vyjmenování osob na fotografiích ale uvedl i další informace o kterých se domnívá, že jsou zajímavá a budou přínosem pro udržení dotyčné sounáležitosti
S  jeho dovolením, publikujeme výňatky z textu  jeho mailových zpráv.
Bohuslav Haltmar


K IDENTIFIKACI NA FOTOGRAFIÍCH.
Na připojených fotkách jsou příslušníci Topografické služby, kteří společně studovali na Vojenské technické akademii obor geodézie a kartografie v letech 1953 až 1958.
Snímky jsou pořízeny v červnu 1993 při příležitosti setkání studijní skupiny po 35 letech od promoce  a vyřazení.
Studijní skupina měla 10  studentů, na setkání bylo přítomno 7 absolventů.
Nepřítomen byl Vladimír Vahala, který se omluvil ze zdravotních a rodinných důvodů, Vladimír Válek, který po ukončení studia přešel k zpravodajcům a zahynul na Kubě, a setkání se nedožil též Ľudovít Fridrich, který zemřel na leukemii.
Na fotkách chybí přítomný Mikuláš Rybár, který skupinu fotografoval a byl hlavním organizátorem i sponzorem tohoto setkání, které se uskutečnilo na Slovensku v jeho rodné obci Šumiac na Horehroní pod Kráľovou Hoľou.
V průběhu několikadenního setkání jsme podnikli výlety do krásného okolí Nízkých Tater a Slovenského krasu. Setkání na Slovensku bylo organizováno záměrně vzhledem k nedávnému rozdělení Československa. Fotek z tohoto setkání mám více.


K TVORBĚ ARCHIVU
Zasílám příspěvek do digitalizovaného archivu. Doufám, že se to bude hodit i s ohledem na vlastní zkušenost: Před několika lety jsem dostal e-mail od Jaroslava Barochovského, který ovšem byl v té době již několik let mrtev  – a jak se ukázalo, zprávu zaslal jeho vnuk stejného jména a prosil o nějaké zprávy a fotky kde by byl jeho děda. Potomci se začínají více zajímat o své předky.


Obr. 1.
Tablo elévů VZÚ nástupní ročník 1948. Jména jsou uváděna od levého horního okraje (v závorce s upřesněním podle kresby na tablu): František Basakin (věřící katolík, potomek Kubánských kozáků), Roman Pečenka (velký filmový fanda), Zdeněk Fiala (běžec na atletické dráze), Ladislav Jíra (vykázán z výstrojního skladu), Miloš Pečinka (na lavičce s děvčaty), Miroslav Hrala (s děvčetem a v ruce plavecký kruh), Jaroslav Míč (stojí nerozhodně ve vodě), Jiří Vokuš (žehlí si nějaký průšvih), František Ondrák (cvičí na stromě), Miroslav Kotek (u geodetické věže), Ivo Florián (hudební fanda), František Miklošík (fotbalista a malíř), Zdeněk Hlávka (vybaluje zásilku z domova), Bohuslav Filipovský (běží pro nášup), Otakar Ruml (rodící se kartograf v kolébce), Ladislav Svoboda (pulec na potoce).
Tablo kreslil voják základní služby Josef Poláček (pseudonim Čang) v civilu údajně pracoval u novin.
Obr. 2.
Fotbalové dorostenecké družstvo Vojenské sokolské jednoty VZÚ, které se zúčastňovalo sportovních soutěží v Praze a okolí v letech 1948 – 1949. Členové družstva z leva nahoře: Jaroslav Popelář, Jan Pixa, Bohuslav Filipovský, Stanislav Langenberger, Jaroslav Barochovský, Stanislav Weinmamm; z leva dole: Jaroslav Malinský, Jiří Bouška, Jiří Vokuš, František Miklošík, Ivo Florián.
Obr. 3.
Mladí kartografové ve 3. VKÚ v Banské Bystrici v říjnu 1951. Z leva: Ján Čierny, Vladimír Válek, František Ondrák, Zdeněk Fiala, Otakar Ruml, Josef Pařízek, František Miklošík.
Obr.4.
Setkání bývalých elévů VZÚ nástupního ročníku 1948 po padesáti letech v Praze na podzim v roce 1998. V levé řadě ze předu: Zdeněk Fiala, Miroslav Hrala, František Miklošík; v pravé řadě ze předu: František Basakin, Bohuslav Filipovský a další v pozadí.
S pozdravem František M