NEKROLOG



Doc. Ing. Věnek Pavlica, CSc. zemřel po dlouhé nemoci v Brně dne 22. září 2016 ve věku 86 let.
Byl jeden z příslušníků topografické služby, kteří byli v roce 1954 prvními diplomanty geodetického oboru Vojenské technické akademie v Brně. Narodil se 21. ledna 1930 v Petřvaldě. Mládí prožil v Ostravě, kde v roce 1949 maturoval. Studium geodézie zahájil na Vysoké škole technické v Brně, kde absolvoval dva ročníky. Po zřízení Vojenské technické akademie V Brně pokračoval ve studiu na této škole se zaměřením na geodézii a geodetické výpočty; v roce 1954 úspěšnou obhajobou diplomové práce studium zakončil a byl promován inženýrem.
Po absolvování požádal o přijetí za vojáka z povolání, byl aktivován jako inženýr kapitán a nastoupil do Vojenského topografického ústavu v Dobrušce (VTOPÚ), kde působil postupně jako geodet, náčelník geodetického oddělení, náčelník výpočetního oddělení a oddělení geodetických a topografických podkladů. Svojí odbornou erudicí a organizačním úsilím významně přispěl k racionalizaci počtářských prací na tehdy ještě ručních počítacích strojích, k uspořádání dokumentace geodetických podkladů. Jako jeden z delegovaných specialistů topografické služby se zúčastnil prací na vyrovnání Jednotné astronomicko‑geodetické sítě v Moskvě.
V roce 1961 byl jako perspektivní příslušník ustanoven na pedagogickou funkci katedry geodézie a kartografie tehdejší Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně (VAAZ). Funkci vedoucího skupiny geodézie vykonával na katedře od r. 1973 do r. 1990. Po úspěšné habilitaci byl v r. 1981 jmenován docentem. V akademii přednášel studentům geodetického oboru, postupně předměty topografické zabezpečení vojsk, geodézii, vyrovnávací počet a vyšší geodézii. Autorsky zpracoval několik titulů skript, zejména pro topografické zabezpečení vojsk a vyrovnávací počet. Mnohokrát byl pedagogickým vedoucím ročníku, včetně Vyššího akademického kurzu vedoucích funkcionářů topografické služby. Posluchači jej uznávali jako výborného, náročného pedagoga, ochotného a připraveného opakovaně pomoci k pochopení náročných problémů.
Vedle pedagogické činnosti se aktivně podílel na výzkumných úkolech řešených katedrou, zejména na automatizaci výpočtů v oboru geodézie, cílevědomě zvyšoval svoji vědecko‑pedagogickou kvalifikaci. V rámci kandidatury vypracoval a jako disertační práci v roce 1970 úspěšně obhájil soubor programů pro výpočty v geodetických sítích na počítači Minsk 22, který byl široce využíván především ve VTOPÚ. Jako součást docentské habilitační práce vypracoval a v habilitačním řízení úspěšně obhájil návrh převodu československých polohových geodetických sítí do souřadnicového systému S‑1942 vyrovnáním po blocích z původních veličin, včetně programů pro samočinné počítače EC‑1033 a EC‑1040. Podle tohoto návrhu byl proveden převod čs. geodetických sítí do nového souřadnicového systému. Nezapomínal ani na potřeby polních geodetických útvarů služby. Pro novou malou výpočetní techniku zařazenou i v mobilních soupravách, reprezentovanou minipočítačem POTAS, vypracoval pro geodetické výpočty kompletní soubor programů včetně instrukční služební pomůcky.
Dlouholetá obětavá vědecká a pedagogická práce docenta Pavlici byla vysoce ceněna jak vedením akademie, tak velitelskými orgány a příslušníky topografické služby. Právem se proto stal nositelem vysoké hodnosti, řady resortních vyznamenání a ocenění.
Jako plukovník, docent, kandidát věd odešel inženýr Věnek Pavlica v roce 1991 do zálohy a zaslouženého důchodu, aby ještě další tři roky učil na katedře jako občanský pracovník.

S doc. Ing. Věnkem Pavlicou se rozloučila jeho rodina, spolupracovníci, přátelé a známí dne 25. října 2016.

Marian Rybanský