Podplukovník v. v. Prof. Ing. Viliam VATRT, DrSc., sedmdesátiletý
Dne 2. 11. 2023 se dožívá významného životního jubilea, sedmdesáti roků, bývalý dlouholetý příslušník topografické a později geografické služby naší armády, podplukovník v. v. Prof. Ing. Viliam Vatrt, DrSc.
Narodil se 2. 11. 1953 v Piešťanech. Po skončení studia na Vojenském gymnáziu Jana Žižky v Moravské Třebové absolvoval vysokoškolské vzdělání v oboru geodézie-kartografie na VA AZ v Brně, kde promoval v roce 1978.
Po studiích začal pracovat jako voják z povolání ve funkci inženýr-analytik ve Vojenském topografickém ústavu v Dobrušce. Od roku 1989 pracoval ve Výzkumném středisku 090 Praha jako vedoucí oddělení rozvoje geodézie, geofyziky a mapování. V dalších letech zastával různé odborné funkce v oblasti výzkumu.
V roce 1990 obhájil kandidátskou disertační práci (CSc.). Poté působil v řadě domácích i zahraničních odborných institucích a řešil řadu mezinárodních projektů. V roce 2002 obhájil doktorskou disertační práci (DrSc.).
V roce 2002 v hodnosti podplukovníka odešel na vlastní žádost do zálohy a v roce 2003 nastoupil jako samostatný vědecký pracovník ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu v Dobrušce. Zde od roku 2004 působil ve speciální skupině Mezinárodní geodetické unie (IAG) ICP1.2 Vertical Reference Frames v rámci IAG Inter-Commission Project. V rámci tohoto projektu se svými spolupracovníky vyvinuli a číselně stanovili světovou konstantu W0 – potenciál na geoidu, která byla zařazena do souboru světových konstant. Od roku 2004 zastupoval AČR v Českém komitétu geodetickém a geofyzikálním a v Českém komitétu oceánografickém pro řešení mezivládních projektů v rámci výboru pro vědu a výzkum (UNESCO) OSN.
V letech 1993-2000 přednášel na Vojenské akademii Brno předmět fyzikální geodézie. Zde v roce 2007 získal vědecko-pedagogický titul „docent“. Od roku 2008 přednáší na Vysokém učení technickém v Brně a Vysoké škole báňské v Ostravě předmět fyzikální geodézie, geofyzika a geodézie pro stavební obory. Je garantem řady dalších odborných předmětů a školitelem studentů v doktorském studijním programu.
Za stanovení konstanty potenciálu na geoidu W0 a její aplikace v geodézii, astronomii, letectví a družicových technologiích obdržel v roce 2011 prestižní cenu „ČESKÁ HLAVA" v kategorii INVENCE. V roce 2012 byl vyznamenán ministrem obrany Řádem Zlaté lípy. 21. března 2014 byl jmenován „profesorem“ v oboru geodézie a kartografie na Vysokém učení technickém v Brně..
Dnem 31. prosince 2015 ukončil pracovní poměr ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu a věnuje se pedagogické, výzkumné a řídicí činnosti na Ústavu geodézie Vysokého učení technického v Brně, Fakultě stavební. Zastává funkci předsedy Oborové rady doktorského studijního programu geodézie a kartografie (Ph.D.), předsedy komise pro státní doktorské zkoušky a předsedy komise pro obhajobu doktorských disertačních prací. Je rovněž členem pedagogické komise pro doktorské studium Fakulty stavební VUT a členem Vědecké rady stejné fakulty pro habilitační (docentské) řízení a jmenovací (profesorské) řízení.
Profesora Viliama Vatrta známe jako cílevědomého, pracovitého a kamarádského člověka a uznávaného odborníka v ČR i v zahraničí.
Jménem všech členů Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby, jeho spolupracovníků a kamarádů srdečně blahopřejeme k významnému životnímu jubileu a do dalších let přejeme hlavně pevné zdraví a hodně radosti a pohody v osobním životě.
V Dobrušce dne 2. listopadu 2023 |
Předseda Sdružení Ing. Karel Vítek |