Plukovník gšt. Alois Hlídek

Životopis
Narodil se v roce 1871 v Radomyšli u Strakonic. Chodil do čtyř tříd obecné školy v Radomyšli a v letech 1882-4 do dvou tříd reálné školy v Písku. Na obou školách se učilo česky. V letech 1884-6 chodil do reálné školy v Českých Budějovicích s vyučovacím jazykem německým a po ukončení ještě absolvoval čtyři ročníky kadetní školy v Praze (založená v roce 1860). Od roku 1896 působil ve Vojenském zeměpisném ústavu ve Vídni (MGI). Z jazyků dokonale ovládal němčinu, dobře polštinu a částečně francouzštinu a italštinu. Topografický kurs absolvoval ve Vídni v MGI. Od roku 1907 byl velitelem jeho mapovacího oddělení. Prováděl mapování na různých místech Rakouska-Uherska (Jižní Tyrolsko/Horní Adiže (dnes Itálie), Galicie (dnes Polsko/Ukrajina), Slavonie (dnes Srbsko/Chorvatsko), Bosny a Hercegoviny a dalších. Od 4. srpna 1914 byl u válečného vyměřování v poli velitelem válečných mapovacích oddílů č. 2 a 4.
Po vzniku Československa v říjnu 1918 přešel Alois Hlídek z vídeňského zeměpisného ústavu
(MGI) spolu s dalšími odborníky do Československé armády. Např. s kartografem Matějem Semíkem, geografem dr. Jiřím Čermákem, astronomem a geodetem dr. Ladislavem Benešem a později prvním velitelem Čs. vojenského zeměpisného ústavu pplk. gšt. Karlem Rauschem. Od 27. 11. 1918 do 17. 12. 1918 byl přednostou kartografického oddělení MNO (Zeměpisný ústav). Z titulu této funkce se významně podílel na přípravě a organizaci Československého vojenského zeměpisného ústavu.
Po jeho vzniku v roce 1919 se stal přednostou kartografického a pak topografického odboru.
Od roku 1921 byl docentem topografie na české technice v Praze. V roce 1922 byl Alois Hlídek povýšen do hodnosti plukovníka gšt.
Za svou práci byl vždy hodnocen pozitivně. O čemž svědčí hodnocení velitele Vojenského zeměpisného ústavu, brigádního generála Karla Rausche:
„Pevná, vážená a ucelená osoba – vzor vyššího důstojníka. Nadaný a neúnavně činný. Svědomitý pracovník s neobyčejně důkladnými, bohatými a odbornými vědomostmi s mnohaletými zkušenostmi a znalostmi, které se snaží stále obohatit. Výtečný přednosta topografického odboru, jehož činnost je jak po stránce vojenské, tak i po stránce technické velice úspěšná. Hlídek je výtečný vychovatel podřízených v důstojnickém sboru a výborný technický instruktor. Jeho bohaté zkušenosti a důkladné odborné znalosti v topografii byly uznány i vědeckými a technickými kruhy, jmenováním honorovaným docentem topografie na České vysoké škole technické v Praze. Je také literárně a vědecky činný.“
Četná byla jeho publikační činnost. Publikoval v ročenkách, např. ve výročních zprávách Vojenského zeměpisného ústavu, dále v časopisech Nová práce, Zprávy o letectví, Vojenské rozhledy atd.
V roce 1929 odešel do výslužby. Zemřel v roce 1954.