pplk. Zdeněk Rada

Životopis
Narodil se 4. února 1933 v Železném Brodě, kde chodil na základní chlapeckou školu a poté na gymnázium do Turnova. Gymnázium ukončil maturitou v roce 1952. Již od dětství se věnoval sportu. Začínal s házenou v TJ Jiskra Železný Brod, a to s Českou házenou, ve které vynikal.Oddíl hrál nejprve divizi a poté II.ligu
Na základní vojenskou službu, kterou nastoupil v roce 1953, byl již vybrán do ATK Praha mužstva házené ( později přejmenované na ÚDA Praha a DUKLA Praha). Během působení v DUKLE, se stal aktivním vojákem z povolání. Postupem času byl zařazen jako stálý hráč do základní sestavy. Svým talentem, houževnatostí, talentem a osobitým způsobem hry se v krátké době vypracoval do pozice pivotmana. Patřil k předním střelcům oddílu, což potvrzoval v každém zápase ligy, pohárů, i v reprezentačním mužstvu Československa.
Byl v národních Československých týmech, které na mistrovstvích světa 1958 a 1961, na kterých vybojovaly stříbro . Na MS 1961 byl vyhlášen nejlepším střelcem i nejlepším hráčem šampionátu.
V roce 1963 se stala DUKLA, vítězem Evropského poháru. O tento výsledek se zasloužil střelením poslední, rozhodující branky.
V témže roce ukončil svoji závodní sportovní kariéru. Ale v DUKLE nadále působil jako trenér mládeže. Za vynikající sportovní výkony a reprezentaci Československa byl oceněn titulem "Zasloužilý mistr sportu”.
Během působení v DUKLE absolvoval večerně dvouletý nadstavbový kurs na Střední průmyslové škole zeměměřické V roce 1963 s hodností majora nastoupil do funkce redaktora map do Vojenského zeměpisného ústavu v Praze.
Podílel se především na tvorbě topografických map, map lesních hospodářských celků a map pro orientační závody. Redakčně se podílel též na významném díle, kterým je Vojenský zeměpisný atlas, vydaný v roce 1975. Koncem 70 let se redakčně podílel na zpracování mapových příloh významné edice "Dějiny druhé světové války 1939-1945".
Koncem sedmdesátých let byl ustanoven do funkce náčelníka konstrukčního oddělení a v polovině osmdesátých let náčelníkem oddělení plánování a řízení výroby Vojenského zeměpisného ústavu.. V obou funkcích uplatnil své pracovní i morální vlastnosti získané ve sportovní kariéře.
V roce 1990 odešel v hodnosti podplukovníka do důchodu.
Se svou ženou Lídou vychovali syna Aleše.
Zemřel po dlouhé těžké nemoci 23. 4. 2020