Karel Veselý - Bleší trhy ve Bordeaux


Bleší trhy ve Francii

Tradiční trhy, známé jako Les Puces de St. Michel, se konají pravidelně před bazilikou Saint Michel v centru města Bordeaux, správního střediska francouzské Akvitánie každé úterý, čtvrtek, pátek a neděli.

S blešími trhy se ale můžeme setkat během víkendových dopolední i v mnoha dalších francouzských městech. Na dohodnutém místě, kterým může být i nejdůležitější průjezdní komunikace obcí, vynesou obyvatelé své stoly ven a na nich vystaví vše nepotřebné s nadějí, že se najde někdo, koho jejich zboží zaujme. Ceny jsou více než symbolické a často zde lze narazit na velmi zajímavé regionální výrobky. Všichni prodávající se znají, vzájemně si hlídají pulty se zbožím, a jakmile postřehnou zájem kupujícího, ihned nabízejí slevy. Zvláště na bleších trzích na vesnicích lze vycítit, že cílem prodávajících není prodat nepotřebné a vydělat pár euro, ale udělat radost kupujícímu. Atmosféra je zde skutečně vřelá. Často na takovém trhu nechybí něco na způsob polní kuchyně, kde se připravuje tradiční paella (výborný pokrm z mořských plodů, rajčat a dalších ingrediencí).

Až pojedete příště přes Francii k Atlantiku za sluncem, naplánujte si cestu tak, abyste přes Francii jeli nejlépe v sobotu dopoledne. Sjeďte z dálnice (zároveň ušetříte na mýtném) a vydejte se od města k městu. Navigace vás spolehlivě povede. Budou-li některé obce neprůjezdné, pak tu jste dobře. Odstavte auto na kraji sídla a vydejte se po svých směrem, kterým proudí davy lidí, a nezapomeňte si s sebou vzít nějaké drobné!