Autorská galerie


Jaroslav Fišák


Po ukončení své profesní kariery jsem se vrátil zpět ke svému koníčku, kreslení a malování. Nyní kreslím a maluji především pro své potěšení a potěšení rodiny a známých.

Mám dvě oblíbená místa, která mne přitahují. Jedním z nich je Laponsko, především finská část. Fascinují mne lesy, rašeliniště, potoky a potůčky ze kterých se dá pít i spousta nádherných jezer. V zimě pak ty nekonečné, zasněžené pláně, nebo spíš zamrzlá a zasněžená jezera, která dávají uvěřit sámské legendě o vzniku polární záře.

Druhým takovým místem je Křivoklátsko, které se nyní stalo mým domovem. Je to kraj Josefa Lady a Oty Pavla s nádhernými lesy, potoky a potůčky a hlavně Berounkou. Narodil se zde i František Nepil.

Laponskou i křivoklátskou krajinu rád zobrazuji na svých obrázcích. Maluji i jiné náměty, zvířata, květiny občas i zátiší jak se můžete přesvědčit třeba na https://www.fler.cz/j-f-47.

Doufám, že mé obrázky alespoň někoho potěší, pak budu spokojen.


Obrazy - Laponsko a Křivoklátskopublikováno 14.7.2020
Obrazy - Křivoklátsko 2publikováno 21.8.2020
Obrazy - Laponsko 2publikováno 27.8.2020
Obrazy - Koněpublikováno 29.9.2020
Obrazy - Laponsko 3publikováno 25.10.2020

Vladimír Motyčka (*1927 – †2009)


Žák vlašimského učitele a výtvarníka, malíře Podblanicka Richarda Duška a akademického malíře Miloše Pošara, jenž výrazně ovlivnil jeho techniku kresby a vidění krajiny.

Člen klubu výtvarníku CORPUS a Sdružení výtvarníků České republiky. Byl spoluzakladatelem Klubu přátel Podblanické galerie.

Již od mládí se zaměřil ve své tvorbě na krajinomalbu, kresbu, karikaturu a drobnou grafiku V počátcích se věnoval převážně kresbě, akvarelu a tempeře s výbornými výsledky hlavně při přímé práci v plenéru.

Typická pro jeho tvorbu vždy byla barevnost i hravost při formě zpracování tématu. Jeho obrazy jsou optimistické, vyjadřující autorův vztah k umění, české krajině a i k životu samému.

Zamiloval si motivy Jižních Čech poetická zákoutí Prahy i Podblanicka. Svůj vztah vyjadřoval v barevných náladách různého ročního období.

V posledních letech se vedle kresby, akvarelu a malby temperou vrátil k olejomalbě, v níž hledal další možnosti malířského vyjádření.

O jeho všestranném nadání svědčí i to, že v 80. letech 20. století vytvořil sborník karikatur svých spolupracovníků z Vojenského zeměpisného ústavu.

S úspěchem absolvoval celou řadu samostatných i skupinových výstav.


Obrazy - Podblanicko I.publikováno 1.7.2020
Obrazy - Podblanicko II.publikováno 2.8.2020
Obrazy - Podblanicko III.publikováno 3.9.2020
Obrazy - Podblanicko IV.publikováno 13.10.2020

Karel Veselý


První fotografický přístroj Flexaret V a kompletní vybavení temné komory jsem zdědil ve 14 letech. Fascinovalo mě technické řešení přístroje i kouzlo zhotovování černobílých zvětšenin. V té době však pro mě byla fotografie jen jedním z mnoha koníčků. Vážněji jsem se jí začal zabývat až po škole, kdy jsem nastoupil na pracoviště fotoreprodukce v kartografickém podniku. Abych se zde alespoň v něčem přiblížil zručnosti starých mistrů speciálních fotografických technik, zkoušel jsem dělat snímky, které by byly něčím zajímavé. Odtud už byl jen krůček k tvořivé fotografii a pokusům nacházet poezii v obyčejných věcech.

Dnes mám již profesní část života nenávratně za sebou a z kartografie mi zbyla jen záliba v mapách a cestování. Snažím se při tom hledat a zachytit štětcem nebo fotoaparátem zajímavé pohledy a podělit se o ně s ostatními. Nekladu si za cíl dělat umělecky vysoce hodnotné kresby a technicky náročné snímky. Budu však rád, pokud má dílka někoho pohladí po duši.


Z Čech až na konec světapublikováno 1.7.2020
Zastávka v Bordeaux, Bleší trhy v Bordeauxpublikováno 18.7.2020
Normandie a Bretaň, země soli a větrupublikováno 25.7.2020
Strasbourg, kavárna na Quai de la Petite Francepublikováno 8.8.2020
Obrázky ze Španělpublikováno 15.8.2020
Zastávka v Baripublikováno 14.9.2020
Sedm poučení z návštěvy oblasti Ordesa...publikováno 7.10.2020